Dnevnik izazova

Hrvatska, Turska, JAR, Namibija: uz nove tehnologije pronašli smo top iskustva i izbjegli nepotrebne troškove

Milan Gudeljević i Dragan Vejnović, osnivači startupa VR Pole, kojima su najveće strasti putovanja, tehnologije i kreativno stvaranje, u pet dana su uz pomoć najefikasnijih metoda, hackova, digitalnih alata i platformi napravili precizan plan egzotičnog putovanja kroz četiri zemlje, pronašli dobra lokalna iskustva i uštedjeli 7.800 kuna. Evo kako su profitirali uz pametniji način putovanja.

Pišu: Milan Gudeljević i Dragan Vejnović

TIM: 

Startup VR Pole napravio je uređaje za prikaz virtualne realnosti kako bi omogućili turistima da na određenoj lokaciji mogu vidjeti kako je taj prostor izgledao u određenom vremenskom razdoblju u prošlosti. VR Pole stupovi jedinstveni su u svijetu i u potpunosti mijenjaju način na koji turist doživljava određene lokacije. Dobili su zlatnu medalju za najbolju inovaciju u turizmu na 43. Hrvatskom salonu inovacija, a na Pitch Your Startup natječaju u Luxembourgu 2018. ušli su u top 10 najboljih startupa na svijetu od 180 prijava iz 35 zemalja. Uz proizvodnju interaktivnih VR Pole stupova, bave se i izradom VR sadržaja za hotele, turističke objekte te produkcijom 3D, 360 animacija i videa. Milan Gudeljević rođen je u Zagrebu 1988., a 2016. osnovao je svoju prvu IT tvrtku. Dragan Vejnović, kreativni direktor VR Polea, diplomirani je inženjer informatike, 2D i 3D animator, a trenutno radi u Londonu. Za izradu vizualnog identiteta Muzeja iluzija ove je godine primio prestižnu nagradu A’Design Award. U radu se vodi filozofijom ‘svijet je moj ured’, koju u stvarnost pretače spajanjem svojih dviju strasti – putovanja i kreativnog stvaranja.

DAN 1

Za odabir destinacije inače bismo koristili duckduckgo.com za koji se smatra da nije tako invazivan kao Google, ali Googleov ‘mozak’ mogao bi sada biti praktičan jer nam trebaju sugestije na tragu naših preferencija. Nekoliko top egzotičnih destinacija koje su nam zanimljive nalazi se u Africi i Južnoj Americi. Pretražujemo online magazine o putovanjima i njihove preporuke: Intrepid Travel, Wanderlust, Lonely Planet. Krećemo u inicijalnu provjeru izvedivosti: 

  1. Vremenska prognoza na holiday-weather.com 
  2. Procjena budžeta na temelju troškova prijevoza (skyscanner.com – iako postoje drugi servisi, najviše volimo skyscanner jer je najintuitivniji za korištenje) i preporučene dnevnice na budgetyourtrip.com (koji uz smještaj, hranu, lokalni prijevoz nudi i nekoliko opcija putovanja ovisno o budžetu). 

Mjesečni prosjeci sugeriraju dosta kiše u centralnoj Americi i rano-proljetne temperature u nama zanimljivim destinacijama u Južnoj Americi. Nakon provjere afričkih destinacija, imamo pobjednika – Južnoafrička Republika! Taman kad Zagreb krene u jesen, mi ćemo krenuti u novo proljeće! Temperature oko 20, letovi iz Zagreba oko 600 eura za Cape Town, dnevni budžet od oko 150 eura za dvoje ljudi, to nam je jako skupo, ali brza pretraga na Airbnb.com i Trivago.com sugerira da se može proći i dosta jeftinije. 

Aplikacije za organizaciju putovanja koje volimo: 

  • TripIt – Aplikacija za spremanje itinerara i rezervacija na jednom mjestu. Rezervacije se automatski šalju na TripIt, što će vam omogućiti da na jednom mjestu pregledate potvrde putovanja, podatke o rutama leta, karte i informacije o rezervacijama Airbnba, rezervacije automobila za iznajmljivanje, trajektne karte, upute za vožnju i slično.
  • Google Trips – Aplikacija nudi prilagođene ture, vodiče i karte te prikazuje restorane i / ili spomenike u blizini vašeg smještaja. Google Trips prikuplja sve podatke o putovanjima s vašeg Gmail računa i pohranjuje ih izvan mreže kako biste imali pristup sa ili bez Wi-Fi. 
  • Roadtrippers – Aplikacija ne samo da planira vaš put vožnje, već vam omogućuje i rezervaciju hotela duž puta. Besplatna aplikacija posebno je korisna za pronalaženje zanimljivih i nepoznatih mjesta koja ćete posjetiti putem, pomažući vam pronaći cool restorane i jedinstvena mjesta koja možete označiti unutar appa i vratiti se tijekom putovanja.
  • PackPoint – Aplikacija pokazuje što trebate spakirati na temelju duljine vašeg putovanja, vremena na vašem odredištu i svih aktivnosti koje planirate na putu. 

DAN 2

Prva stvar koja se kupuje su avionske karte. Kupiti odmah ili? Provjeravamo na kayak.co.uk (također pouzdan servis za kupnju karata, a kod pretraživanja letova nude i procjene je li vjerojatno da će cijene neke karte rasti ili padati). Kayak kaže da su cijene oko 600 eura i da je izgledno da će rasti – tako da ih moramo kupiti na vrijeme! Gledamo datume i cijene karata iz Zagreba za Cape Town na Skyscanneru – čini se da su najjeftinije od 10. do 24. rujna pa provjeravamo što se nudi te datume. Qatar Airways i Turkish Airlines imaju dobre letove s jednim kratkim presjedanjem za 600 eura. Tražimo koliko je skuplji let s dužim presjedanjem – to je najefikasniji način da nakratko vidimo novu destinaciju. U Dohi smo bili pa eliminiramo letove s Qatar Airwaysom. Turkish Airlines ima mogućnost dugačkog presjedanja na letu za CPT i to u dobrom terminu – presjedanje od 13 sati s dolaskom u Istanbul oko podneva – idealno! Nismo nikad bili u Istanbulu! Kratka provjera na rome2rio.com (možda i najbolji način za otkriti kako stići negdje avionom, vlakom, busom, trajektom ili autom) i Google Maps koliko treba od aerodroma do centra grada – da potvrdimo da je razgledavanje Istanbula tijekom tog presjedanja izvedivo. Vadimo kartice – kupujemo avionske karte Zagreb – Cape Town s dugačkim presjedanjem u Istanbulu za 630 eura po osobi. Ova je karta samo 30 eura skuplja od one s kratkim presjedanjem, a to nam je ok jer ćemo moći provesti dan u Istanbulu. 

Smart life

PLANIRAŠ PUTOVANJE? NAPRAVI SELFIE, OTVORI RAČUN I UGOVORI KREDITNE KARTICE: CIJELA BANKA U MOBITELU

UPOZNAJ PAMETNIJE BANKARSTVO

DAN 3

Plan za Istanbul će pričekati – prvo treba bukirati sve elemente kojima bi se mogla povisiti cijena ili bi se mogli rasprodati. Smještaj je pri vrhu prioriteta, no da bi ga bukirali, moramo znati što ćemo raditi u JAR-u. Odlazimo na društvene mreže i tražimo savjet od prijatelja i poznanika – Facebook nam za to uvijek dobro posluži. Dobivamo brdo zanimljivih sugestija, ali jedna odskače – prijateljica koja je živjela u JAR-u preporuča 4-dnevnu rafting turu po rijeci Orange, koja dijeli JAR i Namibiju. Brzo guglamo i pronalazimo nekoliko 360 videa koji prikazuju Namibiju – pregledavamo ih kroz VR naočale i slažemo se u trenu – idemo u Namibiju! Pregledavamo i ostale servise koje nude zanimljivosti o putovanjima i recenzijama: Yelp, foursquare, TripIt, Wikitravel, WorldMate. Nakon opsežne pretrage odlučujemo – to je to – bukiramo rafting od 12. do 16. rujna za 250 eura po osobi. Moramo ponijeti svoje šatore i vreće za spavanje, no svi ostali troškovi su pokriveni za tih 5 dana. Veseli nas ideja aktivnog odmora. Off the grid. U Africi! 

Sad nam treba i prijevoz do Namibije. Autom iz CPT-a se čini kao realna opcija. Roadtrip po pustinji – oko 700 kilometara JAR-a od juga do sjevera! Odluka pada na rent-a-car i bez puno razmišljanja idemo na www.rentalcars.com koji uspoređuje više kompanija, jasno pokazuje niz opcija, te ima ocjene korisnika za svaku kompaniju. Cijene su dosta pristupačne pa se odlučujemo uzeti auto za cijelo putovanje. Ford Fiesta od kompanije s dobrim preporukama za 13 dana (11. – 24.9) nas košta 170 eura (13 eura/dan). Morat ćemo nadoplatiti za dozvolu za prelazak granice od oko 100 eura – na Tripadvisoru pišu kako s tom dozvolom nema zezanja, ne puštaju preko granice ako je nemamo. Koliko će nam još trebati za gorivo? Na Google Mapsu računamo koliko ćemo otprilike napraviti kilometara te provjeravamo cijenu goriva na www.globalpetrolprices.com – gorivo je oko 1 euro po litri – znaci oko 25% jeftinije nego u Hrvatskoj. Dodajemo oko 150 eura u budžet za gorivo. 

DAN 4

Idući korak – smještaj. U Istanbulu nam ne treba, a u Namibiji je riješen s bukiranjem cijele rafting ture. Ostaje nam bukirati smještaj na povratku iz Namibije i u Cape Townu. Prva stanica – www.trivago.com, druga www.airbnb.com. Vidimo da u CPT ima pregršt opcija, dok blizu granice s Namibijom, gdje bismo htjeli prespavati jednu noć kako ne bismo morali voziti cijeli dan odmah nakon raftinga, nema bas previše opcija. To nam je dakle prioritet za riješiti. U Springboku, prvom najvećem gradu na putu iz Namibije ima nekoliko opcija. Kad se spustimo na pogled s ulice u Google Mapsu, grad nas ne impresionira. Zašto ne prespavati negdje usred pustinje? Na Trivagu pronalazimo zanimljiv smještaj pola sata od Springboka koji je naizgled usred ničega. Trivago sugerira da je najpovoljnija cijena sobe preko www.Booking.com te slijedimo link i čitamo preporuke – kažu da je na lokaciji prava pustinjska atmosfera, ali s odličnom hranom. Ima jeftinijih opcija, no nakon 4 dana spavanja u šatorima znamo da će nam trebati malo bolji smještaj. Ima i skupljih opcija, koje se izgleda temelje na pristupu bazenu – nema smisla plaćati više za bazen nakon 4 dana na rijeci. Bukiramo jednu noć s doručkom u Apollis cottage za približno 80 eura.

A sada CPT – Budgetyourtrip.com sugerira da je prosječna cijena smještaja za 2 osobe sa srednjim rasponom proračuna oko 70 eura, te pretražujemo što do te cijene noćenja možemo pronaći u CPT na Trivagu i Airbnbu. Koristimo filtere kao što su besplatan parking i wifi te odlične preporuke. Razmišljamo da bi možda radije uzeli apartman u privatnom smještaju da imamo više prostora i opcija oko hrane. Airbnb je najbolja opcija za pretraživanje privatnog smještaja i nije razočarao niti ovaj put. CPT nudi visoko kvalitetni, skoro luksuzni, privatni smještaj po dosta povoljnim cijenama – dvosobni apartmani u centru grada mogu se naći već po oko 50 eura. Odlučujemo se za kvalitetu – bukiramo apartman s dvije spavaće sobe u Sea Point kvartu, koji je na obali i ima mnoštvo restorana i barova do kojih je moguće sigurno doći pješke (rečeno nam je da hodanje po gradu po mraku inače poprilično opasno) po cijeni od 69 eura/noć – znači smještaj u CPT plaćamo 480 eura za tjedan dana.

Smart life

PLANIRAŠ PUTOVANJE? POSTOJI JEDNOSTAVNIJE PRAĆENJE POTROŠNJE I JOŠ JEDNOSTAVNIJE PLAĆANJE UZ BROJNE POGODNOSTI

UPOZNAJ PAMETNIJE BANKARSTVO

DAN 5

Što kad stignemo u 12 sati u Istanbulu? Kad smo bukirali avionske karte, dobili smo mail od Turkish Airlinesa sa zanimljivom ponudom: nude besplatno razgledavanje Istanbula u trajanju od 6 sati kod dužih presjedanja. To je definitivno opcija. Ništa ne bismo morali planirati i još je besplatno. Pregledavamo njihov itinerar i uspoređujemo ga s itinerarima turističkih agencija koje nude putovanja u Istanbul i Tripadvisorovim popisom top stvari za vidjeti i raditi u turskom velegradu. Primjećujemo mnogo sličnosti te stavljamo na popis šetnju oko Aja Sofije, palače Topkapi i Plave džamije, te posjet Grand Bazaaru. Dodajemo i osobnog favorita – Potopljenu palaču, tj. Cisternu bazilike, koja nam je na popisu želja otkad smo pročitali Dan Brownov Inferno. Vidimo po Google Mapsu da je centar lako prohodati, pa dodajemo šetnju do Taksim trga u itinerar. Tada nam za oko zapinje nešto na karti blizu Taksima – VR House – koji ima odlične preporuke na Tripadvisoru. Kao kreatorima tehnologije za VR rješenja, čini nam se kao odličan završetak dana u Istanbulu. Usput, Google Maps kaže da je nedaleko stanica za bus koji vozi na aerodrom, što potvrđuje Rome2Rio i sugerira cijenu od 3 eura po karti. Prodano.

Kakvih još ima aktivnosti oko CPT? Pretražujemo stranice koje nude itinerare s aktivnim odmorom u toj regiji – poput bookmundi.com i responsibletravel.com. Tražimo organizirane ture preko www.getyourguide.co.uk i nalazimo puno opcija. Odlučujemo se za privatnu cjelodnevnu turu koja uključuje kajakarenje kraj poznate Boulders plaže gdje se nalazi kolonija pingvina i bicikliranje do Rta Dobre Nade za 190 eura po osobi. S obzirom iskustvo koje se nudi, a i da većinu aktivnosti organiziramo sami, čini nam se kao prihvatljiv trošak. Dan-dva u CPT ostavljamo bez plana – volimo ostaviti prostora za preporuke lokalaca. Pakiramo našu novu praktičnu 360 kameru da bi i drugi mogli virtualno doživjeti Potopljenu palaču, kajakarenje po rijeci Orange, penjanje na Table Mountain i bicikliranje po Rtu Dobre Nade.

TOP 3 APLIKACIJE KAD STE VEĆ STIGLI NA ODREDIŠTE 

  • MTrip – Aplikacija mTrip pruža turističke ture u gradovima širom svijeta. Najbolji dio su izvanmrežne karte i navigacija, tako da ne morate trošiti svoj internet dok istražujete grad.
  • Pocket Earth – Idealan vodič za gradove s detaljnim offline kartama i rutama. 
  • Trover – Zanimljiva aplikacija koja otkriva putnicima gdje su snimljene najbolje svjetske fotografije. Instagram s geo-lokacijom fotografije. 

Dnevnik novca: Pogledajte kako smo uštedjeli 7.800 kuna

Istražujemo

SMART LIFE: REVOLUCIONARNA DIGITALNA BANKA STIGLA U HRVATSKU Uštedi 948 kuna i osiguraj najbolju vrijednost za novac uz 100% siguran digitalni račun!

Saznaj više