SMART EAT DNEVNIK

Istražujemo: top digitalne platforme za balansiranu prehranu koje nam pomažu živjeti zdravije i štedjeti vrijeme i novac

Nico Poropat, Nikola Pević, Vanja Šneller i Miroslava Bernat, heavy digital pripadnici milenijske generacije, korisnici i stvaratelji tehnologija koje pomažu voditi brigu o prehrani i zdravlju na pametniji način, u pet dana testirali su više od 100 digitalnih platformi, aplikacija i alata kako bi pronašli one koje su efikasne, a štede nam vrijeme i novac.

TIM

Nico Poropat i Nikola Pević osnivači su Foodina koji je proglašen najboljim hrvatskim startupom koji se oslanja na umjetnu inteligenciju (CESA, 2017). Foodin je pametni kuhinjski asistent koji olakšava planiranje jela i kupnju namirnica. Iz aplikacije korisnici mogu naručiti namirnice za sve što žele kuhati, a cilj im je ušteda novca i vremena, te smanjenje bacanja hrane u kućanstvu. Vanja Šneller vlasnik je Food Experta, prvog raw food bistroa i trgovine gdje se mogu isprobati raw food kombinacije domaćeg svježeg povrća, orašastih plodova i tropskog voća i povrća uz dodatak superhrane iz cijelog svijeta, kao što su chia sjemenke, alge i maca prah. Njegova djevojka Miroslava Bernat, apsolventica nutricionizma na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu i bivša atletičarka, je nutricionistica u Food Expertu. Htjeli su spojiti zdravo i ukusno te dokazati da načini pripreme sirove hrane mogu biti maštovitiji i kreativniji od onih tradicionalnih. Na Woltu imaju ocjenu 9.2. 

NAŠIH TOP 9 PLATFORMI ZA BALANSIRANU PREHRANU 

I Foodin i Food Expert razvili smo u cilju da omogućimo ljudima hraniti se zdravije, pametnije i uz maksimalnu uštedu vremena i novaca. Vjerujemo da uz digitalne platforme i aplikacije – koje nam omogućavaju voditi život na pametniji i jednostavniji način nego ikad ranije – možemo biti više fit, zadovoljniji i istovremeno biti efikasni, štedjeti vrijeme i novac. Nismo opsesivni oko neke navodno zdrave dijete ili sastojaka jer to uništava odnos s hranom i na koncu može dovesti do pogoršanja zdravlja, ono u što vjerujemo je balansirana prehrana i balansiran način života. Sve volimo, a pogotovo sirovu i neprocesuiranu hranu. Znanstvena istraživanja pokazala su da ljudi koji se hrane na klasični zapadnjački način – uz puno procesuirane hrane i šećera – imaju 25% do 35% veću šansu razviti depresiju od onih koji se hrane tradicionalnom meditarnskom prehranom, raznovrsno, unose sve makronutrijente. Uz to – prema Harvard Medical Review –  čak 95% serotonina koji regulira spavanje, apetit, raspoloženje se proizvodi u našem gastro traktu koji je povezan s milijunima neurona, a to znači da naš probavni sistem nema samo funkciju probave hrane nego također upravlja našim emocijama. Zato jedemo pametnije i balansiranije, a u tome nam pomažu napredne tehnologije. 

  • FoodPrint: Aplikacija za informiranje o nutritivnim vrijednostima i planiranje obroka. Korisnici si mogu sami postaviti nutritivne ciljeve i personalizirati izbor namirnica prema potrebama i željama. Korisnici također mogu unijeti podatke poput frekventnosti vježbe, unosa tekućine i kvaliteti i duljini sna.  
  • MyFitnessPal: Megapopularna platforma koja ima bazu od 2 milijuna namirnica, a možete jednostavno pratitit što jedete uz pomoć barkod skenera i kalkulatora za recepte. Uz aplikaciju pratite fizičku aktivnost, postavljate ciljeve, pratite progres i usklađujete dijetu i vježbanje.  
  • Nutrients: Mala enciklopedija nutritivnih vrijednosti za sva jela i namirnice koje si možete zamisliti. Pretragom i odabirom onoga što korisnika zanima, aplikacija nudi detaljni pregled dobrih i lošijih nutritivnih karakteristika – koliko čega sadrži i koliko je to dobro za nas. U suprotnom, korisnik također može pretraživati bazu odabirom određenog nutrijenta poput Vitamina B ili joda i pronaći namirnice i jela koja nude najveću količinu te hranjive tvari. 
  • Lifesum: Aplikacija koja pomaže korisnicima promijeniti svoj lifestyle i učiniti ga zdravijim. Korisnik može izabrati cilj poput gubitka masnog tkiva, izgradnje mišića i sličnog, a aplikacija nudi planove i savjete prilagođene zapisu korisnika – redovitost tjelovježbi i unosa tekućine, tip hrane i količina unosa. 
  • Noom: Iako besplatna verzija ove aplikacije donosi sve usluge drugih na tržištu, njena je prava tajna u Premium planu koji sadrži dnevne ciljeve i personalizirano mentorstvo za ostvarenje tih i dugoročnih ciljeva. Temeljni je cilj aplikacije pomoći korisnicima razviti zdrave hranidbene i fitness navike. 
  • MyPlate Calorie Counter: Ova aplikacija sasvim pojednostavljuje vođenje dnevnika hrane. Sadrži više od 2 milijuna namirnica i jela u bazi, a korisnici mogu dodati i vlastite kombinacije koje su dio njihove prehrane. Korisnici mogu upisati i druge navike poput unosa tekućine i vježbanja, a aplikaciju je moguće povezati i s pametnim satovima poput Google Fita i Apple HealthFita. 
  • PlateJoy: Ova platforma nudi sasvim personalizirane planove koji su građeni prema korisničkom profilu i osobnim ciljevima. Uz savjete i planove, aplikacija nudi i lifestyle kvizove putem kojih generira dodatne podatke o korisniku za čim preciznije i efikasnije planiranje obroka. Koristan dodatak i jednostavno zapisivanje shopping liste unutar aplikacije. 
  • My Diet Coach: Pristup ove aplikacije za stvaranje zdravijih životnih navika je gejmifikacija. Naime, korisnicima nudi step by step pristup ostvarivanju njihovih fitness ciljeva, no svaki je korak izazov koji stavlja pred korisnika. Svakim uspješno odrađenim izazovom, korisnik dobiva nagradu ili priznanje. Aplikacija  šalje notifikacije i poruke korisniku s motivirajućim pozivima na odrađivanje ciljeva i savjetima kako izbjeći uobičajene faktore neuspjeha. 
  • KetoDietOdlična mobilna aplikacija za korisnike koji žele isprobati ketogen način života. Ketogene dijete se baziraju na visokom unosu masti, srednje unosu proteina i vrlo niskom unosu ugljikohidrata. Ova aplikacija nudi recepte s vrlo preciznim nutritivnim vrijednostima, najnovije članke o dijeti te savjete stručnjaka. 

FOOD TECH: TOP 3 STARTUPA KOJA STVARAJU NOVO MESO 

Proizvodnja hrane je jedna od industrija koja najviše šteti okolišu, a intenzivne životinjske farme smatraju se najvećim problemom. Zato pratimo i podržavamo inovativne startupe koji traže ‘mesne’ proizvode koji će biti zdraviji za nas i manje štetni za okoliš. Pripremite se jer ćemo ih uskoro i mi moći isprobati. 

  • Impossible Foods je svoje burgere već plasirao u restorane, a burgeri se sastoje od 21 sastojka – od kojih nijedan nije meso. Tim istražuje meso na molekularnoj razini i onda izdvaja specifične proteine i nutrijente iz biljaka da bi stvorili iskustvo, okuse, teksturu, sastav – mesnog proizvoda. Kompaniju je pokrenuo profesor biokemije na Stanfordu s ciljem da se reducira broj životinjskih farmi. Kažu da koriste 95% manje zemlje i 74% manje vode i emitiraju 78% manje štetnih plinova u proizvodnji svog burgera – od onih koji rade klasični – mesni hamburger. Uz to je zdraviji, ima manje masnoće, više proteina, nema holesterola. Više od 5 tisuća restorana u SAD-u ima na meniju ‘nemogući hamburger’, a do kraja godine trebao bi ući i na meni Burger Kinga. 
  • Terramino Foods kao alternativni protein koristi gljivice koje se tradicionalno koriste u sake i miso juhi, a cilj je stvoriti novu mesnu i morsku hranu.  
  • Beyond Meat također stvara meso iz biljaka, bez soje, glutena, GMO-a. Svi sastojci su biljni, i to proteini izolirani iz slanutka ili riže, uz dodatke zdravih ulja, minerala i vitamina iz raznih biljaka. Svoje su proizvode lansirali na tržište već 2013., a 2016. i svoj prvi biljni burger. Prisutan u Whole Foods, jednom od najvećih američkih lanaca dućana, gdje su najprije lansirali proizvode od piletine – bez piletine. Imaju viziju za idealni proizvod, a prema njihovoj su procjeni tek na 70 posto puta. 

NAŠIH TOP PET PLATFORMI ZA RECEPTE 

Zahvaljujući digitalnim platformama danas više nitko ne može reći da ne zna kuhati! Korak-po-korak online tutorijali omogućuju nam da skuhamo sve što želimo, a pred nama je u svakom trenutku tisuće recepata iz cijelog svijeta. Uz to – možemo i komunicirati sa chefovima i food blogerima. 

  • FoodBlogerPro Osim što ima više od 350 video-recepata, omogućuje vam da direktno kontaktirate zajednicu koja stvara i pregledava recepte u slučaju bilo kakvih pitanja. Usput možete upoznati zanimljive food blogere!
  • Tasty Najpoznatija platforma za pregled recepata kroz video. Vrlo privlačno, te uvijek znate kako će vam jelo točno ispasti ako pratite sve korake iz videa.
  • TheCookBook App Multiplatformska aplikacija kojoj je moguće pristupiti offline i sa iOS i Android uređaja, ili tableta, prijenosnog li desktop računala. Zanimljiva je jer omogućuje skeniranje vlastitog recepta koji će biti sačuvan bez da fizički utipkavate kroz aplikaciju.
  • To Taste Nova platforma koja vam omogućuje pretragu novih recepata i spremanje, posebna po tome što omogućuje da svakom receptu dodate malo svog štiha, malo ga izmijenite (dodate ili oduzmete koju namirnicu, preimenujete recept i promijenite fotke) i imate novi, vlastiti, jedinstveni recept kojeg niste trebali osmišljavati od nule. 
  • Allrecipes Najpoznatija platforma za pronalaženje recepata. Možete filtrirati recepte po namirnicama koje želite da imaju ili po namirnicama koje želite izbjeći u istima. Osim toga, omogućuje pretragu po raznim specifičnostima (doručak, ručak, večera/vrsta svjetske kuhinje/olakšano pronalaženje recepata za dijabetičare, bez glutena i slično). 

TOP 15 STREET FOOD RESTORANA U ZAGREBU KOJE VOLIMO (ZA DOBRU VRIJEDNOST ZA NOVAC) 

Kad smo na poslu – naručujemo hranu iz Food Experta, sirovu, neprocesuiranu i za ručak po cijeni od 30 ili 33 kune, ili iz Juice Boxa. A vikendom navečer obožavamo hamburgere na dobrim i jeftinim mjestima. Evo naših omiljenih: 

  • Submarine Volimo ga jer su namirnice domaćeg podrijetla i organskog uzgoja.
  • Juice Box Super sokovi od voća i povrća, eko namirnice i povoljni gableci među kojima je uvijek varivo, u Vlaškoj i Radničkoj ulici. 
  • CurryBowl Novi indijski restorančić u Tkalčičevoj, nudi jedinstvene, nešto jače okuse iz Indije.
  • Koykan Na kineskom znači ‘zdrava hrana’ – tu je moguće isprobati karakterističnu street food kuhinju s nekoliko strana svijeta za dobar omjer cijene i veličine jela.  
  • Ali Kebaba Kebab, ali podignut na višu razinu. Za nas najbolji kebab restoran u Hrvatskoj. 
  • Pani Odlučili su se za meksikaniziranu fast food kuhinju – burritose, quesadille, wrapove – i to rade vrlo dobro i po vrlo povoljnim cijenama. 
  • Good Food Zdravija alternativa starosjedilačkim fast foodovima poput McDonald’sa. 
  • Papas Vrlo ukusni fast food u pravom američkom duhu. 
  • Umami Iako nešto skuplji, Umami je jedan od najboljih izbora kada se odlučite isprobati neko tajlandsko jelo. 
  • Kelly’s Možda nije toliko razvikan, ali isprobavanje hamburgera na ovom mjestu će vam zasigurno ostati u lijepom pamćenju.
  • Food Expert Sva su jela, uključujući deserte, napravljena od sirovih namirnica. Veoma fino i zdravo! Osim toga, moguće je kupiti cijeli niz zdravih namirnica za pripremu sličnih jela i kod kuće.
  • Taquitos Bandidos Mali i simpatični meksički restorančić u srcu grada u Radićevoj, sa malim zalogajčićima uz koje su neizbježne boca-dvije Corone. 
  • Bakina tajna Vrhunski gableci za vrlo prihvatljive cijene od samo 30 kuna. 
  • Torterie Macaron Dovoljno je reći samo jedno – prefini niskokalorični sladoledi sa 2x manje šećera od klasičnih!
  • Galapagos Ova kultna mala palačinkarnica na Horvaćanskoj i dalje je omiljeno mjesto za palačinke mnogima, uključujući i nama. 

TOP 5 NUTRICIONISTIČKIH PORTALA KOJE VOLIMO 

  • VITAMINI.HRUrednica prof. dr.sc. Darija Vranešić-Bender okuplja niz stručnjaka koji redovito pišu, a volimo ovaj portal jer nudi razna istraživanja s naglaskom na klinički nutricionizam. Razumljivo i jednostavno pisana, prate znanstvena postignuća, gastronomiju i općenito zdrav život.
  • DELICIOUSLY ELLA Volim blog zbog vegetarijanskih i veganskih recepata i novih kulinarskih ideja. Za sve one koji ne jedu meso, a žele optimizirati prehranu. 
  • NUTRICIONIZAM.HR Za sve sportaše, male, velike, profi i rekreativne. Portal bivšeg triatlonca mag.nutr. Bojana Bosnića i nutricionista i trenera mag.nutr. Luke Bashote preporučamo svim sportašima. Mogućnost online savjetovanja. 
  • NUTRITION.GOV  Odličan američki portal za novosti u svijetu nutricionizma. Kako pravilno jesti, kako biti u formi, kako ostati u okvirima poželjne tjelesne mase? Tu možete pronaći puno poveznica s najnovijim alatima i aplikacijama koje prate i planiraju prehrambenu rutinu. 
  • EATRIGHT.ORG Prate trendove u prehrani i daju savjete za svaku životnu dob. Autori su certificirani dijetetičari i nutricionisti.

Dnevnik novca: Uz ova četiri pravila bacamo manje hrane, bolje organiziramo kućni budžet i plaćamo pametnije

Istražujemo

SMART LIFE: REVOLUCIONARNA DIGITALNA BANKA STIGLA U HRVATSKU Uštedi 948 kuna i osiguraj najbolju vrijednost za novac uz 100% siguran digitalni račun!

Saznaj više